Kullanım Koşulları

Toylina3D Kullanım Koşulları

Son güncelleme tarihi: 12 Temmuz 2026

İşbu Kullanım Koşulları, toylina3d.com internet sitesinin ziyaret edilmesine, kullanılmasına, üyelik işlemlerine ve site üzerinden sunulan ürün ve hizmetlerden yararlanılmasına ilişkin genel şartları düzenler.

İnternet sitesini ziyaret eden, üyelik oluşturan veya site üzerinden sipariş veren tüm kullanıcılar, işbu Kullanım Koşulları’nı okuduklarını ve kabul ettiklerini beyan eder.

Bu internet sitesi aşağıda bilgileri bulunan satıcı tarafından işletilmektedir:

1. Tanımlar

İşbu Kullanım Koşulları kapsamında;

  • Toylina3D veya Satıcı: Site üzerinden ürünlerin satışını gerçekleştiren gerçek veya tüzel kişiyi,
  • Site: Toylina3D markasına ait toylina3d.com internet sitesini,
  • Kullanıcı: Siteyi ziyaret eden veya kullanan kişiyi,
  • Üye: Site üzerinde kullanıcı hesabı oluşturan kişiyi,
  • Müşteri veya Alıcı: Site üzerinden ürün siparişi veren kişiyi,
  • Ürün: Site üzerinden tanıtılan veya satışa sunulan oyuncak, fidget, anahtarlık, dekoratif ürün, figür, boyama seti, hediyelik ürün ve diğer 3D baskı ürünleri,
  • Kişiye özel ürün: Alıcının talebi doğrultusunda isim, yazı, ölçü, renk, logo veya tasarım değişikliği yapılarak hazırlanan ürünü

ifade eder.

2. Kullanım Koşullarının Kapsamı

İşbu metin, sitenin genel kullanım şartlarını düzenler. Site üzerinden yapılan satışlarda ayrıca ürün sayfasında açıklanan bilgiler, Ön Bilgilendirme Formu, Mesafeli Satış Sözleşmesi, Kargo ve Teslimat Bilgileri, İptal ve İade Koşulları, Gizlilik Politikası, KVKK Aydınlatma Metni ve Çerez Politikası uygulanır.

Kullanım Koşulları ile emredici mevzuat hükümleri arasında farklılık bulunması hâlinde yürürlükteki mevzuat hükümleri uygulanır. İşbu koşullar, tüketicilere mevzuat tarafından tanınan zorunlu hakları ortadan kaldıracak veya sınırlandıracak şekilde yorumlanamaz.

3. Sitenin Kullanılması

Kullanıcı, siteyi yalnızca hukuka uygun amaçlarla kullanacağını kabul eder. Site üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde doğru, güncel ve eksiksiz bilgi verilmesi kullanıcının sorumluluğundadır.

Kullanıcının siteyi kullanırken aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmesi yasaktır:

  • Gerçeğe aykırı veya yanıltıcı bilgi vermek,
  • Başka bir kişi adına izinsiz işlem gerçekleştirmek,
  • Sahte veya yetkisiz ödeme yöntemi kullanmak,
  • Sitenin güvenliğini veya çalışmasını engellemeye çalışmak,
  • Zararlı yazılım, virüs veya kötü amaçlı kod göndermek,
  • Siteye yetkisiz erişim sağlamaya çalışmak,
  • Ürün görsellerini ve içeriklerini izinsiz kopyalamak,
  • Siteyi hukuka aykırı ticari veya kişisel amaçlarla kullanmak,
  • Diğer kullanıcıların haklarını ihlal eden faaliyetlerde bulunmak.

Hukuka aykırı, kötü niyetli veya site güvenliğini tehlikeye atan işlemlerin tespit edilmesi hâlinde ilgili üyelik geçici olarak durdurulabilir veya kapatılabilir. Gerekli durumlarda yetkili kurumlara bilgi verilebilir.

4. Üyelik ve Kullanıcı Hesabı

Kullanıcılar, siteye üye olarak veya sitenin izin verdiği durumlarda üye olmadan sipariş verebilir.

Üyelik sırasında verilen ad, soyad, telefon, e-posta, fatura ve teslimat adresi gibi bilgilerin doğru ve güncel olması gerekir. Yanlış veya eksik bilgiler nedeniyle siparişin teslim edilememesinden ya da gecikmesinden Toylina3D sorumlu tutulamaz.

Üyelik şifresinin gizliliğini korumak kullanıcının sorumluluğundadır. Kullanıcı, hesabının izinsiz kullanıldığını fark etmesi hâlinde durumu gecikmeden Toylina3D’ye bildirmelidir.

On sekiz yaşından küçük kullanıcıların sipariş işlemlerini ebeveynleri veya yasal temsilcilerinin bilgisi ve gözetimi altında gerçekleştirmeleri gerekir.

5. Ürünlerimiz

Toylina3D; 3D yazıcı teknolojisi kullanarak oyuncaklar, fidget ürünleri, clicker modelleri, anahtarlıklar, hareketli figürler, dekoratif objeler, boyanabilir figürler, hediyelik ürünler ve kişiselleştirilebilir tasarımlar üretir ve satışa sunar.

Ürünlerin temel özellikleri, ölçüleri, renk seçenekleri, kullanım şekli, üretim süresi, yaş uyarıları ve ürünle birlikte sunulan parçalar ilgili ürün sayfasında açıklanır.

Sipariş verilmeden önce ürün açıklamasının, ölçü bilgilerinin, renk seçeneklerinin ve varsa güvenlik uyarılarının dikkatlice incelenmesi müşterinin sorumluluğundadır.

6. 3D Baskı Ürünlerin Özellikleri

Toylina3D ürünleri, 3D yazıcılar kullanılarak filamentin katmanlar hâlinde birleştirilmesiyle üretilir. Bu üretim tekniği nedeniyle ürün yüzeyinde katman çizgileri, birleşim noktaları veya çok küçük yüzey farklılıkları görülebilir.

Bu izler, ürünün kullanımını veya bütünlüğünü olumsuz etkilemediği sürece 3D baskı üretim yönteminin doğal özellikleri arasında değerlendirilir.

Aynı ürün modelinin farklı zamanlarda üretilen örnekleri arasında filament üretim partisi, baskı ayarları ve malzeme özellikleri nedeniyle küçük renk, doku veya ölçü farklılıkları oluşabilir.

Ürünlerin bilgisayar, telefon ve tablet ekranlarında görünen renkleri ile fiziksel ürün renkleri; ekran parlaklığı, ekran renk ayarı, fotoğraf ışığı ve filament tonu nedeniyle küçük farklılıklar gösterebilir.

Bu açıklamalar, hatalı, kırık, eksik, kullanılamaz veya sipariş edilen özelliklere aykırı gönderilen ürünlere ilişkin tüketici haklarını ortadan kaldırmaz.

7. Ürün Ölçüleri ve Görselleri

Ürün sayfalarında yer alan fotoğraflar ürünleri tanıtmak amacıyla kullanılmaktadır. Fotoğraflarda bulunan dekoratif aksesuarlar, sergileme malzemeleri veya arka plan objeleri, ürün açıklamasında açıkça belirtilmediği sürece siparişe dâhil değildir.

Ürün ölçüleri mümkün olduğunca doğru şekilde belirtilir. 3D baskı üretim yönteminden kaynaklanan çok küçük ölçü farklılıkları meydana gelebilir.

Ürün sayfasında farklı renk veya model seçenekleri bulunması hâlinde müşteri, sipariş sırasında seçtiği seçeneğin doğruluğunu kontrol etmelidir.

8. Ürün Güvenliği ve Kullanım Uyarıları

Ürünlerin yaş grubu, kullanım alanı ve güvenlik uyarıları ürün sayfasında veya ürün ambalajında belirtilir. Kullanıcılar bu uyarılara uygun hareket etmelidir.

Küçük parça içeren ürünler, ürün sayfasında aksi belirtilmediği sürece üç yaşından küçük çocuklar için uygun olmayabilir. Küçük çocukların ürünleri bir yetişkin gözetiminde kullanması gerekir.

Ürünler ağıza alınmamalı, yutulmamalı, yüksek sıcaklığa maruz bırakılmamalı ve kullanım amacı dışında kullanılmamalıdır.

Dekoratif ürünler, ürün açıklamasında açıkça oyuncak olarak belirtilmediği sürece yalnızca dekorasyon amacıyla kullanılmalıdır.

Ürünün kırılması veya hasar görmesi sonucunda keskin kenar ya da küçük parça oluşması hâlinde ürün kullanılmaya devam edilmemelidir.

9. Sipariş İşlemleri

Kullanıcı, satın almak istediği ürünü ve varsa renk, ölçü, model veya kişiselleştirme seçeneklerini belirleyerek sepetine ekler. Teslimat ve fatura bilgileri girildikten sonra ödeme yöntemi seçilir ve sipariş onaylanır.

Siparişin oluşturulması, siparişte bulunan bütün ürünlerin kesin olarak üretileceği veya teslim edileceği anlamına gelmez. Ödeme onayı, stok durumu, üretim imkânı ve sipariş bilgilerinin doğruluğu kontrol edildikten sonra sipariş işleme alınır.

Siparişin herhangi bir nedenle kabul edilememesi hâlinde müşteri bilgilendirilir. Tahsil edilmiş bir ödeme bulunuyorsa iade işlemi yürürlükteki mevzuata ve kullanılan ödeme yönteminin prosedürlerine uygun olarak gerçekleştirilir.

10. Fiyatlar

Ürünlerin satış fiyatları ilgili ürün sayfasında gösterilir. Ürün fiyatına dâhil olan vergiler, kargo ücreti, indirimler ve siparişin toplam bedeli, ödeme işlemi tamamlanmadan önce müşteriye gösterilir.

Site üzerinde teknik hata, sistem arızası veya açıkça anlaşılabilir maddi hata nedeniyle yanlış fiyat gösterilmesi hâlinde müşteri bilgilendirilir. Sipariş, müşterinin onayı alınarak doğru fiyat üzerinden devam ettirilebilir veya iptal edilebilir.

Toylina3D, henüz sipariş verilmemiş ürünlerin fiyatlarında ve kampanya koşullarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

11. Kampanyalar ve İndirim Kodları

Kampanyalar, indirim kuponları ve promosyon kodları yalnızca belirtilen süre, ürün, kategori, stok ve kullanım şartları kapsamında geçerlidir.

Aksi belirtilmediği sürece bir siparişte birden fazla indirim kodu birlikte kullanılamaz. İndirim kodları nakde çevrilemez, başka bir hesaba aktarılamaz ve süresi dolduktan sonra kullanılamaz.

Kötüye kullanıldığı, izinsiz çoğaltıldığı veya teknik bir hata sonucunda oluşturulduğu tespit edilen indirim kodları iptal edilebilir.

12. Ödeme

Site üzerinde kullanılabilecek ödeme yöntemleri ödeme sayfasında gösterilir. Ödeme işlemleri, Toylina3D’nin anlaşmalı olduğu banka veya ödeme hizmeti sağlayıcılarının güvenli altyapıları üzerinden gerçekleştirilebilir.

Banka veya ödeme kuruluşu tarafından ödemenin reddedilmesi, güvenlik kontrolüne alınması ya da onaylanmaması hâlinde sipariş işleme alınmayabilir.

Kart sahibi ile sipariş veren kişinin farklı olması veya işlemin şüpheli görülmesi hâlinde sipariş güvenlik kontrolüne tabi tutulabilir. Bu kapsamda siparişin doğrulanması için kullanıcıdan ek bilgi talep edilebilir.

13. Üretim ve Hazırlık Süresi

Bazı ürünler hazır stoktan gönderilirken bazı ürünler sipariş üzerine üretilebilir. Ürünlerin tahmini üretim ve hazırlanma süreleri ürün sayfasında veya sipariş bilgilendirmesinde açıklanır.

Çok renkli, büyük boyutlu, kişiselleştirilmiş veya yüksek adetli siparişlerin üretim süresi standart ürünlerden daha uzun olabilir.

Tahmini hazırlık süresi ile kargo firmasının taşıma süresi birbirinden farklıdır. Siparişin kargoya verilmesi, siparişin aynı gün teslim edileceği anlamına gelmez.

14. Kargo ve Teslimat

Siparişler, müşterinin sipariş sırasında bildirdiği teslimat adresine ve sitede belirtilen kargo yöntemleriyle gönderilir.

Teslimat adresinin doğru, açık ve eksiksiz girilmesi müşterinin sorumluluğundadır. Yanlış adres, eksik telefon numarası veya alıcının adreste bulunamaması nedeniyle oluşabilecek gecikmelerden Toylina3D sorumlu değildir.

Sipariş teslim alınırken kargo paketi kontrol edilmelidir. Pakette belirgin ezilme, yırtılma, açılma veya hasar bulunması hâlinde mümkünse kargo görevlisine hasar tespit tutanağı düzenletilmelidir.

Kargo ve teslimat süreçlerine ilişkin ayrıntılı bilgiler, sitede bulunan “Kargo ve Teslimat Bilgileri” sayfasında açıklanır.

15. İptal, İade ve Cayma Hakkı

Sipariş iptali, ürün iadesi, değişim işlemleri ve cayma hakkı; yürürlükteki tüketici mevzuatı, Ön Bilgilendirme Formu, Mesafeli Satış Sözleşmesi ve İptal, İade ve Değişim Koşulları çerçevesinde değerlendirilir.

Müşterinin cayma hakkını kullanabilmesi için bildirimin mevzuata ve sitede açıklanan usule uygun şekilde Toylina3D’ye iletilmesi gerekir.

Ayıplı, hatalı, eksik veya sipariş edilen üründen farklı gönderilen ürünler için müşterinin yürürlükteki mevzuattan doğan hakları saklıdır.

16. Kişiye Özel Ürünler

Müşterinin talebine göre isim, yazı, logo, ölçü, renk veya tasarım değişikliği yapılarak hazırlanan ürünler kişiye özel ürün olarak kabul edilebilir.

Kişiselleştirme talebi bulunan siparişlerde müşteri, ilettiği isim, yazı, renk, logo, ölçü ve diğer bilgilerin doğruluğunu sipariş öncesinde kontrol etmelidir.

Müşteri tarafından yanlış verilen bilgiler doğrultusunda üretilen kişiye özel ürünlerin yeniden üretilmesi veya değiştirilmesi ayrıca ücretlendirilebilir.

Kişiye özel ürünlerin iptal ve iade şartları, yürürlükteki mevzuat ile Mesafeli Satış Sözleşmesi ve İptal-İade Koşulları doğrultusunda değerlendirilir. Bu madde, ayıplı veya siparişe aykırı teslim edilen ürünlerde müşterinin yasal haklarını ortadan kaldırmaz.

17. Müşteri Tarafından Gönderilen Tasarımlar

Müşteri, özel üretim amacıyla Toylina3D’ye gönderdiği logo, görsel, metin, marka, karakter, model veya tasarımı kullanmaya yetkili olduğunu kabul eder.

Üçüncü kişilerin telif, marka, tasarım, kişilik veya diğer fikrî mülkiyet haklarını ihlal eden üretim talepleri reddedilebilir.

Hukuka aykırı, hakaret içeren, nefret söylemi barındıran, şiddeti teşvik eden, müstehcen veya üçüncü kişilerin haklarını ihlal eden içeriklere ilişkin üretim talepleri kabul edilmeyebilir.

18. Fikrî Mülkiyet Hakları

Site içerisinde yer alan Toylina3D logosu, marka adı, ürün fotoğrafları, metinler, açıklamalar, grafikler, tasarımlar, videolar, sayfa düzenleri ve diğer içerikler üzerindeki haklar Toylina3D’ye veya ilgili hak sahiplerine aittir.

Site içerikleri, Toylina3D’nin yazılı izni olmadan ticari amaçlarla kopyalanamaz, çoğaltılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz, satılamaz veya başka platformlarda kullanılamaz.

Ürün satın alınması, ürünün tasarım veya fikrî mülkiyet haklarının alıcıya devredildiği anlamına gelmez. Müşteri yalnızca satın aldığı fiziksel ürünü kişisel kullanım amacıyla kullanma hakkı elde eder.

19. Ürün Yorumları ve Kullanıcı İçerikleri

Kullanıcılar, ürünler hakkında gerçek deneyimlerine dayanan yorumlar paylaşabilir. Hakaret, tehdit, reklam, yanıltıcı bilgi, kişisel veri, uygunsuz bağlantı veya hukuka aykırı içerik barındıran yorumlar yayınlanmayabilir ya da kaldırılabilir.

Kullanıcı, yorum veya değerlendirme alanında üçüncü kişilere ait telefon numarası, adres, e-posta, kimlik bilgisi ve benzeri kişisel bilgileri paylaşmamalıdır.

20. Üçüncü Taraf Hizmetleri ve Bağlantılar

Site üzerinde ödeme kuruluşları, kargo firmaları, sosyal medya platformları veya başka internet sitelerine yönlendiren bağlantılar bulunabilir.

Üçüncü taraf sitelerin içerikleri, güvenlik uygulamaları, gizlilik politikaları ve hizmet koşulları ilgili hizmet sağlayıcının sorumluluğundadır.

Kullanıcılar, üçüncü taraf siteleri veya hizmetleri kullanmadan önce ilgili şartları incelemelidir.

21. Kişisel Verilerin Korunması

Site üzerinden elde edilen kişisel veriler, yürürlükteki kişisel verilerin korunması mevzuatına uygun şekilde işlenir.

Kişisel verilerin hangi amaçlarla işlendiği, kimlere aktarılabileceği, veri toplama yöntemleri, hukuki sebepler ve kullanıcıların hakları hakkında ayrıntılı bilgi “KVKK Aydınlatma Metni” ve “Gizlilik Politikası” sayfalarında açıklanır.

Çerezlerin kullanımına ilişkin bilgiler ise “Çerez Politikası” sayfasında yer alır.

22. Sitenin Çalışması ve Teknik Kesintiler

Toylina3D, sitenin sürekli ve kesintisiz çalışması için gerekli özeni gösterir. Bununla birlikte bakım çalışmaları, sunucu sorunları, internet kesintileri, ödeme altyapısı arızaları, siber saldırılar veya Toylina3D’nin kontrolü dışındaki teknik nedenlerle siteye geçici olarak erişilemeyebilir.

Toylina3D; güvenlik, bakım, güncelleme veya teknik gereklilikler nedeniyle sitenin tamamını ya da belirli bölümlerini geçici olarak durdurabilir.

23. Sorumluluğun Sınırları

Toylina3D, site ve ürünlere ilişkin bilgilerin doğru ve güncel olması için gerekli özeni gösterir. Ancak yazım hataları, teknik hatalar veya geçici sistem sorunları meydana gelebilir.

Kullanıcının ürünü ürün açıklamasına, yaş grubuna, kullanım amacına ve güvenlik uyarılarına aykırı kullanması sonucunda meydana gelen zararlardan, mevzuatın izin verdiği ölçüde Toylina3D sorumlu tutulamaz.

İşbu maddede yer alan hiçbir hüküm, Toylina3D’nin kanunen sorumlu olduğu durumları veya tüketicinin emredici mevzuattan doğan haklarını ortadan kaldırmaz.

24. Mücbir Sebepler

Doğal afet, yangın, sel, deprem, salgın, savaş, terör, grev, ulaşım aksaklıkları, enerji kesintileri, internet ve haberleşme sorunları, kamu otoritesi kararları, tedarik zinciri kesintileri ve tarafların makul kontrolü dışında gelişen benzeri durumlar mücbir sebep olarak değerlendirilebilir.

Mücbir sebep nedeniyle siparişin üretimi veya teslimatı etkilenirse müşteri mümkün olan en kısa sürede bilgilendirilir ve mevzuata uygun işlem yapılır.

25. Kullanım Koşullarında Değişiklik

Toylina3D, mevzuat değişiklikleri, hizmetlerin geliştirilmesi veya operasyonel gereklilikler nedeniyle Kullanım Koşulları’nı güncelleyebilir.

Güncel metin, son güncelleme tarihiyle birlikte site üzerinde yayımlanır. Değişiklikler, geçmişte tamamlanmış siparişlerde müşterinin kazanılmış ve kanundan doğan haklarını ortadan kaldırmaz.

26. Uygulanacak Hukuk ve Uyuşmazlıklar

İşbu Kullanım Koşulları’nın uygulanmasında Türkiye Cumhuriyeti hukuku uygulanır.

Tüketici işlemlerinden doğabilecek uyuşmazlıklarda müşteri; yürürlükteki mevzuat kapsamında yetkili Tüketici Hakem Heyetlerine, Tüketici Mahkemelerine ve diğer yetkili mercilere başvurabilir.

Taraflar, uyuşmazlık hâlinde öncelikle aşağıdaki iletişim bilgileri üzerinden çözüm sağlamaya çalışabilir.

27. İletişim

Kullanım Koşulları, siparişler, ürünler veya site kullanımıyla ilgili sorularınız için Toylina3D ile iletişime geçebilirsiniz.

  • Marka: Toylina3D
  • Resmî unvan / Ad soyad: Oktay Aydın
  • Adres: Bahçeşehir 2. Kısım 50. Yıl Cd. Avrupark 651. Ada No:8D E2 Blok D:25 Başakşehir/İSTANBUL
  • E-posta: info@toylina3d.com

Toylina3D internet sitesini kullanmaya devam ederek işbu Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul etmiş olursunuz.